5G patentleri ile alakalı yasal mücadeleler sürüyor. Geçtiğimiz hafta Nokia’nın Oppo cihazlarını Almanya’da satılmasını engellemesinden sonra bir darbe de Apple’a geldi.

Önümüzdeki on yıl içerisinde yaygın olarak kullanılması anlamda beklenen yeni nesil bağlantı teknolojisi 5G, teknoloji devleri arasında yasal mücadelelere de sebep oluyor. Geçtiğimiz günlerde Oppo, Nokia’nın 5G patentleri ihlal ettiği için Almanya’da yasaklanmıştı. Benzer bir olay Apple’ın başına geldi.

3G ve 4G cihazlarında Ericsson teknolojilerini kullanan ve İsveçli firmaya patent ücreti ödeyen Apple, 5G teknolojilerinde Ericsson’a para ödemeyi reddetti. Bu olayın ardından Apple, Ericsson’un patent ücretlerini için gereğinden fazla para istediğini belirterek aralık ayında Ericsson’a dava açmıştı. Ericsson’un da Apple’a dava açmasının ardından iki firma, birbirlerine farklı patent ihlalleri davası açmaya başlamıştı. Ericsson, Apple’ın 5G destekli ürünlerinin yasaklanmasını isterken Apple, Ericsson’ın baz istasyonlarının yasaklanmasını istiyordu. Uzun süre davalardan ilki sonuçlandı ve Apple, Kolombiya’da büyük bir kayıp yaşadı.

Ericsson v Apple davasında Kolombiya, Ericsson’u haklı bularak Apple için zor bir verdi. Apple, artık 5G destekli iPhone ve iPad modellerini Kolombiya’da satamayacak. Ayrıca Apple, Kolombiya’daki mağazaları, perakendecileri, e-ticaret platformlarını, sosyal medya platformlarını ve medyayı iPhone yasağı hakkında uyarmak zorunda kalacak. Kolombiya Mahkemesi, Apple’ın yasal bir taktik kullanarak satış yasağını engellememesi için dava karşıtı tedbir kararı verdi. Apple da bu durum üzerine gelir kayıpları nedeniyle karşı tazminat davası açarak olayın takipçisi oluyor.

Ericsson ve Apple davası, Kolombiya dışında başka ülkelerde de sürüyor. Ericsson’un haklı bulunması dahilinde Apple, başka ülkelerde de 5G destekli iPhone ve iPad cihazları satamayabilir.