Çin’de üretilen akıllı ev aletlerinin içerisine yerleştirilen gizli yazılım paketleri yerleştiriliyor. Bu yazılımlar pek çok kişinin finansal bilgilerini toplayarak bazı merkezlere gönderiyor.

Bugün evimizde kullandığımız basit bir elektronik alet, özel hayatımıza karşı bir tehdit olma riski taşıyabiliyor. Günden güne gelişen teknolojiyle birlikte ev aletlerinin akıllanması bilgi sızdırmak isteyen siber saldırganların da işlerini kolaylaştırıyor.

Kahve Makinelerindeki Tehdit

ABD’li araştırmacı Christopher Balding, ülkesinde kullanılan akıllı kahve makinelerinin veri sızdırdığını tespit etti. Tehlikeli kahve makineleri Kalern tarafından Çin’in Jiangsu bölgesinde üretiliyor.

Söz konusu kahve makineleri bir yazılım paketinin ürün bilgisi, kredi kartı detayları, konum, zaman ve bazı kişisel bilgiler gibi verileri topluyor. Veriler Çin’de depolanıyor fakat verilerin yalnızca deniz aşırı ülkelerde mi yoksa Çin’de de mi toplandığı bilgisi net değil. ABD çapında böyle bir durum söz konusu. Sadece kahve makineleri değil akıllı özellikleri olan ve Çin’de üretilen ev aletlerinin çoğunda böyle bir ihtimalin yer aldığı ifade ediliyor.