Japon bir profesör, yemek tatlarını taklit edebilen, duyusal bir izleme deneyimi yaratmaya yönelik farklı bir yaklaşım olan tadılabilir bir TV ekranı prototipi geliştirdi. İşte detaylar…

www.reuters.com

Reuters’ın haberine göre Taste the TV (TTTV) adı verilen cihazda, bir yiyeceğin tadını oluşturmak için birlikte püskürten 10 aroma kutusundan oluşan bir sistem kullanılıyor. Lezzet örneği daha sonra kullanıcının denemesi için düz bir TV ekranı üzerinde hijyenik olarak iletiliyor.

Geniş Kitlelere Ulaşmak Hedefleniyor

Meiji Üniversitesi profesörü Homei Miyashita, COVID-19 döneminde bu tür bir teknolojinin insanların dış dünyayla bağlantı kurma ve etkileşimi arttırma durumunu iyileştirebileceğini söyledi. “Amaç, insanların evde kalırken bile dünyanın diğer ucundaki bir restoranda yemek yeme gibi bir deneyim yaşamalarını mümkün kılmaktır” ifadesinde bulundu.

www.reuters.com

Miyashita, 30 öğrenciden oluşan bir ekiple çalışıyor. TTTV prototipini geçen yıl kendisinin yaptığını ve ticari bir versiyonun yapımının yaklaşık 100.000 yen (875 $) tutacağını söyledi.

Müzik, film ya da herhangi bir video gibi dünyanın dört bir yanından ulaşılabilir ve kullanıcılar tarafından keyfinin çıkarabileceği bir platform oluşturmak hedefleniyor.