Ushio adlı Japon bir şirket, dünyanın ışıkla koronavirüsü öldüren ilk lambasını resmi olarak duyurdu hatta satışa sundu. Care 222 UV adlı lamba, şuan için yalnızca tıbbi kurumlara satılıyor.

teknolojigundem.com

Care 222 UV Lamba Kullanım Alanları

Tokyo merkezli bir aydınlatma ekipmanları üreticisi olan Ushio, dünyanın ilk koronavirüsü ‘öldüren’ ultraviyole (UV – mor ötesi) lambasını duyurdu. Columbia Üniversitesi işbirliği ile oluşturulan Care 222 UV lamba; genel olarak otobüs,metro gibi toplu taşıma araçları, ofis, asansör gibi daha kalabalık, sık kullanılan ve virüsün bulaşma ihtimalinin yüksek olduğu mekanlarda kullanılacak.

Ultraviyole lambalar, özellikle gıda ve tıp sektörlerinde sterilizasyon amacıyla yaygın şekilde kullanılmakta. Fakat bu lambalar cilt kanseri ve göz hastalıklarına sebebiyet verdikleri için insanların olduğu alanlarda aynı amaca hizmet edemiyorlar.

Ushio tarafından duyurulan UV lamba ise tıp ve gıda sektöründe kullanılan geleneksel 254 nanometre dalga boyundaki ultraviyole ışığın aksine 222 nanometre dalga boyuna sahip ultraviyole ışık yayıyor. Şirket ışığın ne cilt ne de gözler için bir tehlike oluşturmadığını iddia ediyor.

aa.com.tr

Care 222 UV Lamba’ya Ait Özellikler

Ushio’nun iddiasına göre Care 222 UV, tavana takıldığında, lambadan 2,5 metre uzaklıktaki 3 metre kare alanda bulunan tüm yüzey ve nesnelerdeki bakteri ve virüslerin yüzde 99’unu etkisiz hale getirebiliyor. Ushio’ya göre Hiroshima Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, 222 nanometre ultraviyole ışınların koronavirüsü etkisiz hale getirme konusunda işe yaradığını teyit etti.

Care 222 UV Lamba’nın Fiyatı

Care 222 UV, 300.000 Japon Yeni (yaklaşık 21.920 TL + vergiler) fiyat etiketiyle satışa sunulmuş durumda. Şirket, şu anda yalnızca tıbbi kurumlardan gelen siparişleri kabul ettiğini, ancak ilerleyen dönemlerde gerekli şartların sağlanması durumunda diğer müşterilere de ürünün temin edileceği belirtildi.

superhaber.tv