Eski iPhone modellerini yavaşlatmakla suçlanan ve 500 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul eden Apple ekstra olarak bir de davacı olan eyaletlere 113 milyon dolar daha ödeme yapacak.

Apple, iPhone’ların Yavaşlatılmasıyla İlgili Açıklama Yapsa Da Cezadan Kaçamadı

Şubat 2017 yılında yayınlananiOS 10.2.1 güncellemesi ile iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPhone SE modellerinde bilinçli yavaşlatma başlatılmıştı.

Kullanıcılarını kızdıran olayda Apple; zayıflayan bataryalar nedeniyle performans sorunu yaşanmaması için bunu yaptığını savunmuştu. Bu savunma kullanıcıları tatmin etmedi ve pek çok ülkede davalar açıldı. Apple olaydan bir süre sonra düşük fiyatlarla batarya değişim programı başlatmıştı.Yaz aylarında sonuçlanan ABD’deki davada her mağdur için 25$ ve toplamda 500 milyon dolar tazminat ödenmesi Apple tarafından kabul edilmişti. Bu hafta 34 eyalet ve Kolumbiya Bölgesi’nde yapılan soruşturma sonrasında da 113 milyon dolarlık bir tazminat kararı daha çıktı. Apple’ın bunu da kabul ettiği ifade ediliyor. Son kararla birlikte toplamda 613 milyon dolar civarında bir tazminat cezasına ulaşılmış oldu.