iPhone ve Apple Watch ekranlarında oluşan ince çatlaklar artık garanti kapsamında değerlendirilmiyor. Yapılan değişiklikle birlikte, bu kılcal çatlaklar için artık kullanıcıların ödeme yapması gerekecek. Ayrıntılar şöyle…

fpprotr.com

Apple, iPhone ve Apple Watch modellerinin garanti politikasında beklenmedik bir değişiklik yapıyor. Yeni düzenlemeye göre, bu cihazların ekranlarında meydana gelen “tek ve ince ekran çatlakları” artık garanti kapsamında sayılmayacak. Bu tür hasarlar artık kaza sonucu oluşan hasar olarak kabul edilecek ve kullanıcılar onarım için ödeme yapmak zorunda kalacak.

Apple, onarım ve garanti koşullarındaki değişikliğin gerekçesini açıklamadı. Önceden, cihazda çatlamaya neden olacak bir darbe olmadığı sürece bu tür çizikler garanti kapsamında değerlendiriliyordu. Bu durum genellikle mağazaların inisiyatifine bırakılmıştı, ancak yeni güncellemeyle bu yetki de kaldırıldı. Apple Store’lara ve Apple Yetkili Servis Sağlayıcılarına gönderilen güncellemede, tek bir kılcal çatlağın “kazara hasar talebi” olarak değerlendirileceği ifade ediliyor.

Dolayısıyla, iPhone kullanıcıları istemeden oluşan ince çizikler için artık ödeme yapmak zorunda kalacak. Şu an itibariyle bu değişiklik sadece iPhone ve Apple Watch cihazları için geçerli. Apple, iPad ve Mac modellerinde tek kılcal çatlak onarımlarını hala garanti kapsamında karşılamaya devam ediyor. Ancak, bu modellerde ücretsiz onarım seçeneğinin ne kadar süreyle devam edeceği belirsizliğini koruyor.