Teknoloji devi Apple, çocuklara yönelik cinsel istismar görüntülerini tespit etmek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iPhone’ları tarayacak.

5 Ağustos’ta yapılan bir habere göre Apple, ABD’de çocuk istismarı ile mücadele için iPhone cihazları tarayacak bir yazılım yüklemeyi planlıyor.

Çocuk istismarına yönelik görüntüleri tespit edebilmek için tasarlanan yazılıma “neuralMatch” ismi verildi. Bu yazılım, görüntüleri iCloud’a yüklemeden önce tarayacak ve bir istismar görüntüsü tespit edilirse bu görüntü bir insan tarafından incelenecek. Sorumlu kişi görüntüyü inceledikten sonra görüntünün çocuk istismarına yönelik olduğu onaylanırsa kullanıcının hesabı devre dışı bırakılacak ve hemen yetkililere haber verilecek. Bunlarla birlikte Apple’ın, çocuklara yönelik cinsel içerikli mesajları belirlemek için şifreli mesajları da tarayabileceği de söylenenler arasında.

Bazı araştırmacılar ise bu durumun kötü yönde kullanılabileceğini düşünüyor. ABD’deki Demokrasi ve Teknoloji Merkezi, sert bir eleştiriyle Apple’ı, şirketin “uçtan uca şifreleme” garantisini etkin bir şekilde yok ederek gizliliği ihlal ettiğini belirtti ve şirketin söz konusu özellikten vazgeçmesini istedi.  

John Clark Teknolojiyi Destekliyor

Uzmanlar böyle bir yazılımın çocuk istismarlarını tespit etmede oldukça faydalı olacağını düşünüyor. Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi’nin CEO’su John Clark yaptığı açıklamada, “Apple’ın çocuklara yönelik genişletilmiş koruması oyunun kurallarını değiştiriyor. Apple ürünlerini bu kadar çok insan kullanıyorken bu yeni güvenlik önlemleri hayat kurtarıcı olabilir” cümlelerini kullanarak, bu teknolojiyi desteklediğini belirtti.