Apple’ın iPhone 15 serisi için Lightning’i bırakıp USB-C’ye geçeceği uzun zamandır gündemde. iPhone 15, 15 Plus ve 15 Pro’nun USB-C bağlantısı ilk kez ortaya çıktı. İşte detaylar…

www.notebookcheck.net

Avrupa Birliği’nde uygulanan yeni düzenlemeler dahilinde 2023 iPhone 15 serisi USB-C ile geliyor. Ancak, bir kısıtlama söz konusu.

USB-C bağlantı noktasına sahip iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max cihazların yüksek hızlı bir performansla veri aktarımını desteklemesi beklenirken, iPhone 15 ve 15 Plus’ın mevcut Lightning ile aynı olan USB 2.0 hızlarını desteklemesi durumu söz konusu.

www.macrumors.com

Bununla beraber iPhone 15 ailesi resmî olarak Apple Made for iPhone programı tarafından onaylanan USB C aksesuarlarını destekleyecek. MFi USB-C sertifikası, Apple onaylı aksesuarlara yüksek hızda veri transferi ve hızlı şarj gibi özellikleri sınırlamak amacıyla kullanılacaktır. MFi sertifikası olmayan kablolar için veri aktarım ve şarj hızında sınırlamalar olacak. MFi sertifikalı USB-C şarj cihazlarıyla iPhone’lar hızlı ve sağlıklı bir şekilde şarj edilebilecek.