Apple bir süre önce şu anda yalnızca geliştiriciler tarafından kullanılabilen yaklaşan işletim sistemi iOS 17’nin beta sürümünü yayınladı. iOS 17 sürümünde bir önizleme çok konuşuldu.

Genel bir beta sürümünün Temmuz ayında kullanıcılara sunulması planlanıyor. En çok dikkat çeken özelliklerden biri, bir kullanıcı bir konseri çok uzun süre video kaydına alırsa iOS 17’nin çekimi durdurabiliyor. Cash App tasarımcısı Soren Iverson, bunu bir tweet ile açıkladı. Çekim durdurulduğu zaman gelen mesaj “Biraz dinlenin ve gösterinin tadını çıkarın” olacak.

Söz konusu özellik iPhone cihazları ile istediklerini yapma hakkını savunanlar ve kullanıcı deneyimi açısından faydalı olacağına inanlar arasında tartışmalara neden oldu. Apple bu özellik için 2016 yılında zaten bir patent başvurusu yapmıştı. Patent başvurusu kızılötesi bir sinyali algılayıp verileri yorumlayabilen bir kamera hakkında. Bu sinyal, hem fotoğraf hem de video kaydını devre dışı bırakmak amacıyla kullanılabilir.

Iverson’ın daha önceki tweetlerinde özellikleri abartılı olarak görmek mümkün. Bu nedenle bu özelliği iOS 17 sürümünde görmeme ihtimali söz konusu olabilir fakat yine de iOS 17, konserler sırasında iPhone’ları engelleyebilir. İlerleyen zamanlarda iOS 17 sürümüne böyle bir özelliğin eklenip eklenmeyeceğini göreceğiz.