Yayınlanan son araştırma raporlarına göre Intel, dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi olma konusunda zirveyi koruyor. İşte raporlara göre dünyanın önde gelen ilk 10 çip üreticisi...

Yapılan araştırmaya göre Intel, ilk çeyrekte geliri düşmesine rağmen, Samsung ve TSMC gibi üreticilerden bile daha iyi performans göstermeyi başararak gelir açısından hala en büyük çip tedarikçisi konumunda olma unvanını koruyor.

Dünyanın En Büyük Çip Üreticisi Kimdir?

Bu soru için tek bir basit cevap yok. Intel şu an için yıllık satışlar açısından en iyi konumda iken, TSMC ise dünya çapındaki en büyük dökümhane tesisine sahip. Aşağıdaki tabloda ise 2020 satış hacimlerine göre milyarlarca ABD doları olarak sıralanan ilk on mikroçip üreticisinin ayrıntıları yer alıyor.

Intel’in ana rakibi AMD ise 2021’in ilk çeyreğinde satışlarını büyük ölçüde artırdı ve buna karşılık, dünyanın en büyük 15 yarı iletken üreticisi arasına girmeyi başardı. Geçtiğimiz çeyrekte PC’lere (ve genel olarak çiplere) olan talep arttı. İlk 15 şirketin satışları da geçen yılın aynı dönemine göre %21 artış gösterdi. Tablodaki dikkat çekici bir detay ise Samsung‘un bellek fiyatlarındaki artışa rağmen Intel’i geçmeyi başaramaması.