Gelire dayalı, dünyanın en büyük ve en değerli yarı iletken yonga üreticisi unvanına sahip Intel, küresel ekonomik koşullar sebebiyle gelecek dönemde hali hazırdaki kaynakları daha etkili kullanabilmek amacıyla iş gücünün ciddi bir bölümünü kesmeyi planlıyor.

Karantina sürecinde kârlı günler geçiren yonga sektörü zor günler geçirmeye başlıyor. Özellikle rekabette geride kalmış olan Intel çözümü işçi çıkarmakta buldu.

Intel İş Gücünü Azaltıyor

Intel patronu Pat Gelsinger bir süre önce şirket içerisinde gerçekleşecek olan yeniden yapılanmaya dair ip uçları vermişti. Kaynaklara göre belki binlerce kişi söz konusu yeniden yapılanma kapsamında işini kaybedebilir.

Yeniden yapılanma daha çok son kullanıcı kısmına yönelik olacak. Performansında düşüş görülen bölümlerden işçi çıkarılması ve bazı bölümlerin kapatılması söz konusu. Yapılanmaya dair kaynaklar Intel Optan bölümünün ilk kurban olacağı yönünde bilgiler içeriyor.

2016 yılında yeniden yapılanmaya giren Intel yaklaşık 12 bin kişinin işini sonlandırmıştı. Şu anda firma 133700 civarında çalışana sahip. Yeni programın ise kısa bir zaman içerisinde açıklaması bekleniyor.