Sosyal medya platformları arasında genellikle bir rekabet durumu söz konusu. Sosyal medya de Instagram, TikTok’taki gibi ekranı kaplayan uzun video ve fotoğraflar için testlere başlayacak.

Instagram, son günlerde platformda yapmak istediği değişikliklerle gündemde yer alıyor. Son olarak tasarımında planladığı değişikliklerin TikTok‘a benzemesi tartışması ile konuşuluyordu.
Gelen tepkilerin üzerine söz konusu değişiklikler iptal edilmişti.

Bu hafta gerçekleştirilen Ask Me Anything etkinliğinde, firmanın CEO’su Adam Mosseri, Instagram’ın ekstra uzun 9:16 ölçekli görselleri test etmeye başlayacağını açıkladı.

Mosseri, yaptığı açıklamada “Uzun (boyutlu) videolarınız var ancak Instagram’da uzun fotoğraflarınız olamıyor. Biz de ikisini de eşit olarak değerlendirdiğimizden emin olmak istedik.” ifadesini kullandı.

Şu anda Instagram, dikey ölçekli olarak en fazla 4:5 ölçekli bir şekilde fotoğraf paylaşmaya izin veriyor. Daha büyük ölçekli bir görsel söz konusu olduğunda ise görselin uygun bir formata göre kırpılması gerekiyor. Platforma eklenmesi planlanan özellik sayesinde daha uzun ve ince görseller paylaşmak mümkün olacak.

Bu formattaki görseller, çoğu akıllı telefonun ekranını tek başına ekranı kaplayabilecek boyutlara sahip olacak.

En son Instagram TikTok benzeri tam ekran görselleri test ettiğinde özellikle fotoğrafçılar tarafından eleştirilmişti.

Instagram yeni özelliği bir ya da iki hafta içinde test etmeye başlayacak. Söz konusu yeni görsel ölçeği zorunlu olmayacak. İsteyenler eski formatta da fotoğraflar paylaşabilecek.