Sosyal medya platformu Instagram, kullanıcıların profillerinin minyatür bir sürümünü web sitelerine yerleştirmelerine imkan sağlayacak olan profil yerleştirme özelliğini kullanıcılarına sunacak.

Instagram, kullanıcıların uygulamadaki profillerini üçüncü taraf web sitelerine eklemelerine ortam hazırlayacak. Söz konusu özellik şu anda sadece ABD’deki kullanıcılar için erişilebilir durumda. Profil Yerleştirme isimli bu özellik, mevcut Instagram profillerinin minyatür bir sürümünü içeriyor olacak.

Instagram başkanı Adam Mosseri, Twitter hesabı üzerinden yeni özellikleri açıkladığı bir video yayınladı. Videoda bahsedilen üç özellikten biri olan Profil Yerleştirme hakkında yaptığı konuşmada Mosseri: “Uzun yıllardır bir Instagram fotoğrafını veya Instagram videosunu bir web sitesine yerleştirebiliyorsunuz. Yeni özellik, bu fikri genişletiyor ve Instagram profilinizin minyatür bir versiyonunu bir web sitesine yerleştirmenize izin veriyor. Belki Instagram içeriğinizi bir web sitesinde sergilemek veya başka birinin web sitesine bağlantı vermek istersiniz.” ifadelerini kullandı.

Mosseri paylaştığı videoda, Profil Yerleştirme özelliğinin yanında iki özelliği daha tanıttı. Bu özelliklerden ilkinde şirket, kullanıcıların gönderilerindeki yorumları Reels ile yanıtlamasına imkan sağlayacak. Reels Görsel Yanıtlar özelliğiyle kullanıcılar, bir yorumu yanıtlamak için karşılarında Reels düğmesiyle karşılaşacak Videoda, yanıtlanan yorum bir çıkartma olarak görünecek.

Açıklanan son özellik ise IG Playback özelliği. Yıl boyunca paylaştıkları hikayelerden 10 tanesine kadar seçerek yeniden paylaşabilecekler. Özellik hikaye arşivinden yararlandığı için kullanıcıların hikaye arşivlerinin açık olması gerekiyor. Ayrıca yıl içerisinde üçten fazla hikaye paylaşılmış olması da kriterlerden biri.