Sosyal medya devi Instagram, hikayelere altyazı eklenmesini sağlayan bir özelliği test ediyor. Yeni özellik, duyma güçlüğü çeken ya da duyamayan kişilerin hikayelerde yer alan konuşmaların içeriğini anlamasına yardımcı olacak.

Instagram, platformun erişilebilirliğini artırmak için yeni bir özelliği test ediyor. Sosyal medya devi şirket, hikayelere otomatik altyazı ekleme özelliğini test ediyor. Yeni özellik sayesinde platform, hikayeler için konuşmayı otomatik bir şekilde yazıya çevirecek.

Matt Navarra tarafından fark edilen bu özellik, “Altyazılar” etiketli bir çıkartmayla gelecek. Bu, özellik sayesinde videodaki ses algılanarak otomatik bir şekilde metne dönüştürülecek.

Yeni alt yazı özelliği sayesinde duyma güçlüğü çeken insanlar, videolarda konuşulanları alt yazı olarak okuyabilecek. Yeni altyazı özelliği, seçim yapabileceğiniz dört farklı metin stili barındırıyor.

Görünüşe göre yeni altyazı seçeneği şu anda sadece belirli kullanıcı grubuna sunuluyor. Bir Instagram sözcüsü Engadget’e gönderdiği açıklamada: “Her zaman insanların Hikayeler’de kendilerini daha iyi ifade etmelerinin yollarını araştırıyoruz. Bu özellik şu anda herkese açık olarak test edilmiyor.” açıklamasında bulundu.