Geliştirilen özel bir yapay zekâ sistemi sayesinde herkese açık güvenlik kameraları taranarak Instagram paylaşımlarının tam olarak nerede yapıldığı tespit edilebiliyor.

Yapay zeka çalışmalarının sonuçları her geçen gün hayatımıza yenilikler katıyor. Bu yeniliklerden biri de görseller ve Instagram ile ilgili oldu. Instagram’daki paylaşımlarınızda nerede olduğunuz tespit edilebilir.

Belçikalı bir sanatçı, geliştirdiği bir yapay zekâ çözümüsayesinde Instagram fotoğraflarının tam olarak nerede çekildiğini görebiliyor. Üstelik herhangi bir altyapı kurmasına gerek kalmadan.

Belçikalı sanatçı Dries Depoorter, geliştirdiği The Follower adındaki yapay zeka çözümünün eğitilmesi için, internette yayın yapan güvenlik kamera platformlarından yararlanmış.

Peki Yer Tespiti Nasıl Oluyor?

Bu kameralardan gelen kayıtlarla eğitilen yapay zekâ sonrasında Instagram’da yer alan fotoğrafları da taramış. Özellikle kameraların bulunduğu bölgenin yakınlarında paylaşılan Instagram gönderileri tercih edilmiş. Depoorter çalışmasında Dublin, New York, Chicago gibi yoğun nüfuslu ve hareketli şehirlerin popüler noktalarındaki kameralar kullanılmış. 100 bin takipçiden fazla takipçiye sahip olan fenomenlerin fotoğrafları üzerinde çalışılmış. Tüm bu süreçler doğrultusunda elde edilen sonuçlar ise ilginç. Fotoğrafların çekildiği alanların ve bu alanlarda yer alan kişilerin oldukça net bir şekilde tespit edildiği sonucuna varılmış. Yani büyük bir yatırım ile çok sayıda güvenlik kamerası birbirine bağlanarak kişilerin ve konumun tespiti sağlanabilir.