Instagram, milyonların kullandığı popüler sosyal medya uygulaması. Yakın zamanda yeni ebeveyn özelliklerini aktif hale getirecek.

Ebeveynlerin, çocuklarının sosyal medya uygulamasında ne kadar zaman harcadıklarını, kiminle sohbet ettiklerini ve onları korumalarına olanak tanıyan yeni aile kontrollerini kullanıma sunacak.

Daily Mail’in yayınladığı habere göre, sosyal medya devinin yeni denetim özellikleri paketi, bugünden itibaren yayında ve ebeveynleri çocuklarının sosyal medya etkinliklerine daha fazla dahil etmeyi hedefliyor.

Veliler, çocuklarını kimlerin takip ettiğini görebilecek, yeni bağlantılar hakkında haftalık raporlar alabilecek ve Instagram’da ne kadar zaman harcadıklarına ilişkin zaman sınırları belirleyebilecekler.

Ayrıca, gençler bir hesabı veya bir içeriği şikayet ettiğinde bir bildirim alacaklar ve çocukları sağlıklı sohbetler başlatmak amacıyla ebeveynlerine hesabın neden rapor edildiğine dair not bırakma seçeneğine sahip olacaklar.

Instagram ve Facebook’un sahibi olan Meta, yapılan ihbarların ardından zorbalıkla mücadele, ruh sağlığı ve yeme bozukluğu sorunlarına da bağlantılar sağlamayı planlıyor.

Instagram ayrıca, gençlerin keşfet sayfasında tekrar tekrar aynı içeriğe bakmaları durumunda telefonu bırakmalarını sağlamak için “Take A Break” (Ara ver) dürtme özelliğini artıracak.

Yeni aile dostu özellikler, Meta’nın özellikle 13 yaşından küçükleri hedefleyen tehlikeli kişiler için bir geliştirmeyi durdurduğunu açıklamasından kısa süre sonra geldi.