İngiltere’de uygulanacak olan yeni kurallara göre artık bazı şifreler kullanılamayacak. İşte detaylar…

Günümüzde halen uzmanların önerilerine rağmen “12345”, “admin” gibi şifreler sıkça kullanılıyor. İngiltere, yeni yasalar dahilinde bu zayıf parolaları kullanmayı yasaklayacak.

admin”, “123456789”, “1q2w3e4r”, “asdasd” gibi zayıf olarak nitelendirilen parolalarla gelen teknolojiler, tüm akıllı cihazların minimum güvenlik standartlarını karşılaması gereken yeni yasalar kapsamında İngiltere’de yasaklanacak.

“Bilim, Yenilik ve Teknoloji Bakanlığı, Pazartesi günü yürürlüğe girecek önlemlerle, tüketicilerin hacklenme ve siber saldırılardan korunmasını sağlayacak. Akıllı telefonlar, tabletler, televizyonlar, akıllı ev sistemleri ve diğer internete bağlı cihazların üreticileri, cihazları siber suçluların erişiminden korumak için daha güçlü parolalar kullanmak zorunda kalacak. Bu değişiklik, cihazların varsayılan zayıf şifrelerinin güçlendirilmesini içeriyor.”

“Bilim ve Teknoloji Bakanı Jonathan Berry, tüketicilerin kişisel gizliliği, verileri ve finansal güvenliğini sağlamak için dünya çapında bir ilk olan yasaların Pazartesi günü yürürlüğe gireceğini açıkladı. Bu adım, İngiltere’nin internet güvenliğinde lider bir konuma gelmesine önemli bir katkı sağlayacak.”