Gündelik yaşantı içerisinde aniden bayılma, boğulma, kanama gibi il yardım gerektiren durumlar meydana gelebilir. İlk yardım müdahalesine ihtiyacı olan yaralı veya hasta kişinin o anda çevresinde ilk yardım eğitimi sertifikasına sahip bir ilk yardımcının olması hayati önem taşır. Peki büyük bir öneme sahip olan ilk yardım eğitimi nasıl alınır? İlk yardım eğitiminin ücreti nedir? İlk yardım kursu nasıl alınır?

Hastaya ya da yaralıya ilk yardım yapacak kişilerin bu konuda bilgili olmaları çok önemlidir. Bilgi sahibi olmadan yapılan ilk yardım müdahaleleri hasta ya da yaralı kişi için daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu konuda ilk yardım eğitimi için çeşitli eğitim ve kurslar bulunmaktadır. Peki bu kurs ve eğitimler nerelerden alınabilir? İlk yardım eğitimi ve ilk yardım kurslarının ücretleri nelerdir? İşte tüm detaylar…

İlk Yardım Nedir? İlk Yardımcı Kimdir?

İlk yardım, hasta ya da yaralı kişinin yaşamsal fonksiyonlarının devamlılığını sağlamak, kişinin sağlık durumunun kötüye gitmesini engellemek ve yaşamı tehdit eden hastalık, kaza veya yaralanma gibi durumlarda tıbbi destek ile müdahale edilene kadar olay yerinde mevcut koşullar dahilinde yapılan ilaçsız uygulamaların tümüdür. İlk yardım hayat kurtarma zincirinin ikinci aşaması olan “olay yerinde temel yaşam desteği” aşamasıdır. Olay yerinde temel yaşam desteği, bir diğer adıyla ilk yardım müdahalesi yalnızca ilk yardım sertifikasına sahip olan kişiler tarafından yapılabilir. Bu kişiler ilk yardım eğitimi almış olan ve “ilk yardımcı” unvanını almaya hak kazanan kişilerdir. İlk yardımcı unvanı 3 sene boyunca geçerlidir.

İlk yardım eğitimi; kişinin hastaya ya da yaralıya o an içerisinde bilinçli bir şekilde müdahale edebilmesini sağlar. İlk yardım eğitimi, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kuruluşlar tarafından verilen bir eğitimdir. İlkyardım eğitim merkezlerinde verilen bu eğitimler ile uygulanan sınavlarda başarılı olan adaylar ilkyardım sertifikası almaya hak kazanırlar. Bu sertifika; ilk yardım belgesi olarak da tanımlanır.

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

Bazı kurumlar Sağlık Bakanlığı ilk yardım sertifikasına sahip olmak isteyen kişiler için yetkilendirmiştir. İlk yardım sertifikasına sahip olmanın iki şartı vardır. Bu şartlar en az ilkokul mezunu olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Bu şartlara uygun kişiler Sağlık Bakanlığının yetkilendirdiği kurumlara başvurarak 16 saat süren eğitime katılmalıdır. Bu eğitimin sonunda gerçekleştirilen sınavı başarıyla tamamlayan kişiler ilk yardım sertifikası almaya hak kazanabilirler. İlk yardım sertifikası İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylandığında sertifika sahibi kişi “ilk yardımcı” unvanına sahip olur.

İlk Yardım Eğitimi Ücreti

İlk yardım eğitimleri bireysel başvuru yapan kişilere ücretsiz olarak verilmemektedir. Bir firmaya bağlı çalışan ve ilk yardım eğitimi alması gerektiğine karar verilen çalışanlar firmalarının yetkili ilk yardım eğitim kurumları ile yaptığı özel anlaşmalar sayesinde ücretsiz eğitimlere katılarak sertifika sahibi olabilirler. Sağlık İl Müdürlüğü tarafından belirlenen azami ücret 2021 yılı için kişi başı 400 TL + KDV (fiyatlara sınav harcı dahildir) şeklindedir.