Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ilk milli ve elektrikli trenin kısa süre içinde raylarda olacağını söyledi. 

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin yeşil dönüşüm vizyonuna dair bazı açıklamalar yaptı. Açıklamaları sırasında en çok çok ses getiren elektrikli tren oldu.

Karaismailoğlu, projeye ilk başlanılan 2003 yıldan 2020 yıllına kadar demir yolu yatırımları için 212 milyar lira harcama yapıldığını belirtti ve olumlu gelişmeleri de açıkladı. Elektrikli trenin tasarım hızı saatte 176 kilometre, işletme hızı ise 160 kilometre olarak açıklandı ve milli ve elektrikli trenin üretimi için çalışmalar tamamlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, konuya ilişkin olarak net bir tarih belirtmedi. Karaismailoğlu şu ifadeleri kullandı: “Trenlerimiz çok kısa süre içerisinde vatandaşlarımızın hizmetinde olacak.”. Ayrıca Karaismailoğlu demir yollarının, karbon emisyonunun azaltılmasında çok önemli bir ulaşım sistemi olduğunu söyledi ve şu ifadeleri paylaştı: “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) 2025 yılına kadar tükettiği enerjinin yüzde 50’yi aşkın kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacağız. 2021 yılı itibarıyla, TCDD hatlarının 5 bin 753 kilometresi yani yüzde 45’i elektrikli hale getirildi.”