Google, yeni bir blog gönderisi paylaştı. Youtube platformunda iklim değişikliğini reddederek para kazanma durumu ortadan kaldırdı. Artık Google’da iklim değişikliğinin reddedildiği içerik ve reklamlar ya da YouTube’da iklim değişikliğini reddeden videolardan gelir elde edilemeyecek.

Şirket, bu karar dahilinde platformda herhangi bir aşı için karşıtlığı yapılmasını tamamıyla yasaklamıştı. Söz konusu durum da buna benziyor. Google ile YouTube, iklim değişikliğini reddeden içeriklerden gelir elde etme durumunu tamamen kaldırdı.

Şirket tarafından yapılan açıklamalar dahilinde YouTube üzerinden yapılan paylaşımlarda iklim değişikliği reddedilir veya karşıt olmayan iddialar savunulursa, o içerikten gelir elde edilemeyecek. Bunun yanında Google üzerinden verilecek reklamlar da yasaklanacak. Şirket, alınan kararın geniş kapsamlı olduğunu, iklim değişikliğinin reddedildiği paylaşım, reklam vb. her şeyin artık yasaklı olduğunu belirtiyor.

Arama motoru devi Google, blog gönderisinde hem yapay zekadan yardım alacağını hem de çalışanların devreye sokulacağını açıklıyor. Artık YouTube’a yüklenen videolar ile Google’da verilecek reklamlar, çalışanlar tarafından büyük bir özenle incelenecek. Ayrıca kullanıcıların geri dönüşleri de artık daha büyük öneme sahip olacak. Gönderilen raporlarda iklim değişikliğinin reddedilmesi ile ilgili bir durum yer alıyorsa o içerik ve reklamlar da direkt olarak yasaklanacak.