Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi olan IBM, yavaş büyüyen servis birimlerinde maliyetleri düşürmek ve ortaklara kar hissesi dağıtmak amacıyla Avrupa bölgesinde 10 bin kişiyi işten çıkaracak.

Bir sendika liderine göre IBM, Kasım ayı başlarında Eski Kıta’dan işçi temsilcileriyle yaptığı toplantıda Avrupa’da planlanan bu işten çıkarmaları duyurdu.

Bloomberg ve CincoDías’a postayla gönderilen bir notta şirket, “İşgücüyle ilgili kararlarımız, müşterilerimize en iyi açık hibrit bulut platformu ve yapay zeka kapasitesini sağlamak için alındı.” diyen şirket sözcüsü, “Aynı zamanda müşterilerimize en iyi hizmeti sağlayabilmek için IBM çalışanlarının yetenek ve gelişimlerine önemli yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.” şeklinde bilgi verdi.

IBM CEO’su Arvind Krishna, sonuçların sunumu sırasında, bağımsız bir şirket oluşturmak için altyapı hizmetleri işinin ayrılmasının, şirketin açık hibrit bulut platformuna ve yapay zeka yeteneklerine odaklanmasını yoğunlaştırdığını söyledi. “Bu, büyüme stratejimizi hızlandıracak ve IBM’i hibrit buluttaki 1 trilyon dolarlık fırsattan yararlanmak için daha iyi konumlandıracak” dedi.

En çok hasar alacak olan sektörün ise, müşterilerin veri merkezlerini yönetme ve teknolojik destek sağlama gibi günlük altyapısal operasyonları gerçekleştiren IBM’in bilgi teknolojileri servisi olacağı tahmin ediliyor.