Çinli teknoloji üreticisi, kendi programlama dilini geliştiriyor. Şirket HarmonyOS’tan sonra yeni programlama dili Cangjie için de yeni bir patent başvurusunda bulundu ve bu yeni dili 2021 yılı içerisinde kullanıma sunmayı planlıyor.

Çinli teknoloji devi Huawei, yazılım portföyünü genişletmek için çalışıyor. HarmonyOS‘tan sonra şirketin yazılım alanındaki sonraki adımı, kendi programlama dili olacak. Bilindiği üzere Huawei kendi online uygulama mağazası olan Huawei AppGalery’yi de bünyesine katmıştı.

Web’de bulunan patent belgelerine dayanarak, Huawei tarafından geliştirilen programlama dilinin Cangjie adı altında kullanılacağı söylenebilir. Bu terim aynı zamanda, bilgisayarlara Çince karakterleri girme yöntemi anlamına da geliyor.

internethaber.com

Öte yandan Cang Jie, Çin yazı sisteminin yaratıcısı olarak kabul ediliyor. Çinli dev şirket için bu hareket Çin kültürüne yapılan ilk ayrıcalık değil. Daha önce KirinHongmengKunpengLingxiao ve Shengteng gibi bazı markalar da isimlerini ülkenin eski tarihinden almıştı. Cangjie programlama dilinin 2021 yılı içerisinde resmi olarak duyurulması bekleniyor.