Akıllı telefon dünyasının en önemli isimlerinden olan Huawei, Leica ile ortaklığını bitirdi. Leica’nın Xiaomi ile anlaşması sonucu Huawei ile ortaklığı sona erdi.

Bir diğer akıllı telefon devi Xiaomi ve fotoğraf makinası üreticisi olan Leica, bugün erken saatlerde Xiaomi’nin Temmuz ayında bir “görüntüleme amiral gemisi” telefonu piyasaya süreceğini görecek bir ortaklığı duyurdu. Peki bu duyuru Huawei Leica ortaklığı için ne anlama geliyor? İşte detaylar…

Bir Huawei temsilcisi, e-postayla gönderilen bir sorguya yanıt olarak Android Authority’ye “İki şirketimiz arasındaki işbirliğinin 31 Mart’ta sona erdiğini onaylayabiliriz” dedi.

Başka bir deyişle, bu yılın başlarında dünya çapında piyasaya sürülen Huawei P50 serisi , Leica markalı son Huawei telefonlarıydı. Bu nedenle, bu yıl içinde Leica markalı Mate 50 serisi telefonları görmek mümkün olmayacak.

teknotalk.com

Yine de, Huawei ve Leica’nın 2016’da P9 serisi ve ardından Mate 9 ailesi için birlikte çalışmasıyla iki marka için bir dönemin sonu geldi. Ortaklık, iki şirketin genel görüntü ayarı, kullanıcı tarafından seçilebilir renk modları, portreler ve daha fazlası üzerinde çalıştığını gördü.

Ortaklık aynı zamanda Huawei’nin hem akıllı telefon pazarında hem de kameralarına kritik alım açısından keskin yükselişiyle aynı zamana denk geldi. Bununla birlikte birinci sınıf kameralar sunma yeteneğini etkilemese de, üreticinin akıllı telefon satışlarına ciddi zarar verdi.