Huawei, rekor akıllı telefon satış rakamları elde ederek uzun bir zaman sonra büyük bir yükseliş yaşadı. Üretimden vazgeçmeyen firma, uzun bir sürenin ardından başarılı rakamlar elde etmeyi başardı.

ABD’nin ağır ambargoları sonrasında akıllı telefon pazarından silinme eşiğine gelen Huawei pes etmeyerek küllerinden doğdu. Firma ülkesinde rakiplerini geride bırakmayı başardı ve rekor bir yükseliş gerçekleşti.

Daha Güçlü Huawei

Ambargolar nedeniyle 5G gibi en yeni teknolojileri cihazlarında kullanamayan Huawei, önceki nesillerle yola devam ediyor. Bu duruma rağmen Çin’de yüksek satış rakamlarına ulaştı.

Yılın ikinci çeyrek raporlarına bakıldığında Huawei ülkesinde yüzde 58 artış gösterdi ve tüm markaları arkasında bıraktı. Shenzhen merkezli bir akıllı telefon üreticisi Realme, yüzde 8 ve teknoloji devlerinden biri olan Apple da yüzde 7 yükseliş gösterebildi. Vivo, Oppo, Xiaomi gibi markalar çeyrek dönemi düşüşle tamamladı. Huawei bu yükselişle pazar payını yüzde 11.3 seviyesine çekti. Çin’de Vivo yüzde 17.7 ile lider konumda. Apple ve Oppo ise yüzde 17.2 ile ikinci sırada yer alıyor. Honor ise yüzde 15 ile üçüncü sırada.