Çin merkezli teknoloji devi Huawei, daha önce iki akıllı telefonunda yer verdiği (‘Huawei Mate 40 RS Porsche Design’ ve ‘HONOR Play4 Pro Temperature Measurement Edition’ modelleri) ‘ateş ölçüm’ teknolojisinin patentini aldı.

KidAndroid RH

Akıllı Telefonlar İçin Ateş Ölçüm Teknolojisi

Son dönemlerde özellikle akıllı telefon sektöründe ciddi zorluklar yaşayan Çin merkezli teknoloji devi Huawei, önümüzdeki dönemler için çalışmaya devam ediyor. Şirket şimdi de akıllı telefonlar için ‘ateş ölçüm’ teknolojisi üzerinde çalışıyor.

31 Mart 2020 tarihinde ‘Sıcaklık ölçümü ve sonuçları görüntülemek için grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip cep telefonu’ başlığıyla yapılan patent başvurusu, resmi olarak 17 Kasım 2020 tarihinde yayınlandı.

huaweicentral.com

Patente göre Huawei’nin yeni teknolojisi, öncelikle cep telefonu veya tablet kamerası kullanılarak insan vücudunu veya herhangi bir nesneyi tarıyor. Sonrasında ise insan vücudunun veya nesnenin ölçülen sıcaklık bilgisini akıllı telefonun ekranından kullanıcılara bildiriyor.

Huawei’nin daha önce bu teknolojiyi kullandığı telefon modelleri olan ‘Huawei Mate 40 RS Porsche Design’ ve ‘HONOR Play4 Pro Temperature Measurement Edition’da -20°C ile 100°C arasında değişen sıcaklıkları ölçebilen kızılötesi sensörlere sahip ve ölçülen sonuçlar, akıllı telefon ekranında gösteriliyordu. Dolayısıyla bu patent, Huawei’nin bu teknolojinin patentini alması haricinde yeni bir şey yansıtmıyor. Bunun yanında şirketin ilerleyen zamanlarda daha fazla akıllı telefon modelinde bu teknolojiye yer vereceği söylenebilir.