Önde gelen teknoloi markası Huawei, ARM tabanlı ilk dizüstü bilgisayarını kısa zaman sonra satışa sunacak. Huawei Qingyun L410 isimli model gücünü Kirin 990 yonga setinden alacak.

huaweicentral.com

Huawei, yıllardır Intel ve AMD işlemcili bilgisayarları piyasaya sürüyor. Şirket bundan böyle ARM işlemciden güç alan bilgisayarlar da üretecek. Çinli site Weibo’da konuya ilişkin bazı detaylar yer alıyor. Dizüstü bilgisayarın Huawei Qingyun L410 adı altına pazara giriş yapacağı söyleniyor. Yeni model gücünü Kirin 990 yonga setinden alacak. Bu işlemci 2019 yılında piyasaya sürülmüştü. Bunun yanında dizüstü bilgisayarda 5G bağlantısı da yer alacak.

huaweicentral.com

Cihaz 14 inçlik 2K bir ekrana sahip ve 8 GB RAM ve 512 GB SSD depolama birimiyle gelecek. Bunun yanında Linux tabanlı UOS 2.0 işletim sistemiyle çalışacağı bilgisi yer alıyor. Kullanıcılar ilerde işletim sistemini HarmonyOS‘a yükseltebilecek.

Huawei Qingyun L410 çok yakında satışa sunulacak fakat ilk etapta devlet kurumları ve kurumsal müşteriler için satış yapılacak. ARM tabanlı bu bilgisayarın fiyatı ise  1.000 dolardan başlayacak.

huaweicentral.com