ABD yaptırımları nedeniyle Çin’de akıllı telefon tedarik sorunu yaşanıyor ve bu durum Huawei telefon fiyatlarının sürekli olarak artmasına neden oluyor. Çinliler bu durumdan dolayı şirkete destek olmak için satışta olan akıllı telefonlara büyük ilgi gösteriyor.

Huawei’nin, Qualcom, Samsung gibi akıllı telefon üreticilerinden yeni parça tedarik edemiyor oluşu, şirketin akıllı telefon üretimini elindeki parça stoğu ile sınırlandırıyor. Analistler, Huawei’nin 2021’in ortalarına kadar yetecek parça stoğu olduğunu ifade ediyor. Durum böyle olsa da Huawei’nin anavatanı olan Çin’de Huawei akıllı telefonlarda stok sorunu yaşanması, fiyatların oldukça artmasına neden oluyor.

ft.com

Çinli kaynaklardan aktarılan bilgilere göre Huawei akıllı telefonların Çin’deki fiyatı, yalnızca geçtiğimiz ocak ayından bu yana yüzde 40 yükselişte.Çinli tüketiciler bu ciddi yükselişe rağmen, ABD yaptırımları nedeniyle zor durumda olan Huawei’ye destek olmak adına büyük bir reaksiyon göstererek Huawei akıllı telefonlara büyük ilgi gösteriyor. Özellikle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen satışlarda satışa sunulan tüm Huawei telefonların kısa sürede tükendiği belirtiliyor.

Huawei’nin stok konusunda yaşadığı problemler, şirketin Huawei Mate 40 serisini küresel anlamda geç satışa sunmasına sebep olabilir. Başka söylentiye göre de Huawei, parça stoğunu daha idareli kullanmak için model skalasını da daraltabilir.

webtekno