Houseparty Uygulaması

Görüntülü sohbet uygulaması Houseparty son iki hafta içinde popülerlik kazandı, ancak uzmanlar kullanıcıların farkında olmadan daha fazla kişisel veri paylaşabileceğini söylüyor.

İngiltere merkezli ProPrivacy dijital gizlilik uzmanı Ray Walsh, Digital’in yaptığı açıklamada, “Karantina sırasında Houseparty uygulamasını kullanmaya karar veren herkes uygulamanın endişe verici miktarda kişisel bilgi topladığını bilmeli,” dedi. Eğilimler. “Bu, teorik olarak her kullanıcının konumunu haritalamak için kullanılabilecek coğrafi konum verilerini içerir.”

2016 yılında başlatılan uygulama, sadece geçen hafta 2 milyon indirme olduğu açıklandı ve resmi olarak COVID-19 olarak bilinen koronavirüsün yayılmasını durdurmak için sosyal mesafe konulunca, sosyalleşmek için gayri resmi yapısını ve oyunlarını kullanan gençler arasında özellikle hızla popüler oldu .

Ancak birçok kullanıcı Houseparty’nin kullanıcılarına ne kadar bilgi topladığını bilmiyor. Bir kullanıcı bir Houseparty hesabını kullanıcılardan daha fazla veri toplayabilecek diğer sosyal medya hesaplarına bağlayacaksa ne tür verilerin toplanacağı konusunda özellikle endişeliydi.