ABD’de yer alan Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, neredeyse tüm spor dallarında hangi takımın maçı kazanacağını doğru tahmin edebilen bir yapay zekâ geliştirdiklerini duyurdu.

Yapay zekâ hemen her alanda hayatımızın bir parçası haline geliyor. Artık otomobillerden modaya her alanda kullanılmaya başlayan yapay zekâların kullanılma sırası spor dünyasına da geldi. İşte detaylar…

Cornell Üniversitesi’ndeki Akıllı Sistemler ve Kontrol bölümündeki araştırmacılar, makine öğrenimi ile çalışan ve bazı spor dallarındaki takımların kazanma oranlarını doğru hesaplayan bir sistem geliştirdi.

%80 Oranında Doğru Tahmin

Araştırma ekibinin lideri Silvia Ferrari, sistemin çalışma şeklini şu sözlerle açıkladı; “Makine öğrenimi sayesinde internette herkese açık olan voleybol, basketbol, futbol, buz hokeyi ve benzeri sporlar incelendi ve takımda yer alan her oyuncunun duruşu, pozisyonu ve hareketleri yapay zekâ tarafından incelendi. Yüzlerce saat süren incelemenin ardından bir algoritma oluşturduk ve bu sayede maçı hangi takımın kazanacağını maçın ilk yarısı bile bitmeden tahmin edebilen bir yapay zekâ oluşturduk.

https://youtu.be/RYTB_tele7Q

Bunların yanında Ferrari, şu anda yapay zekâyı daha da geliştirmeye çalıştıklarını ve sistemin hata payını %1’e kadar düşürmek istediklerini duyurdu. Kullanılan sistem sayesi de şu anda önceden kaydedilmiş ve canlı müsabakalarda %69 ila %80 oranında doğru tahminler elde edilebiliyor. Bunların arasında maçı hangi takımın kazanacağı, hangi oyuncunun nerede pozisyon alacağı ve hatta hangi oyuncuların sayı yapma ihtimali olduğuna yönelik tahminler yer alıyor.

Ekip yaptıkları açıklamada bu makine öğrenimi algoritmasının spor alanı haricinde insan davranışlarını öğrenmek için kullanılabileceğini de belirtti. Ferrari’ye göre bu sistem gelecekte otomotiv sektöründe, sanayi sektöründe ya da video oyunlarında daha gerçekçi yapay zekâların oluşturulmasında kullanılabilir.