Grand Theft Auto V veya bilinen adıyla GTA 5 ücretsiz indirmeye açıldı. Bu zamana dek Steam, Rockstar Games Launcher ve Epic Games Store gibi kaynaklarda ücretli olarak dijital kopyaları satılan GTA V, ilk kez ücretsiz oldu. Üstelik oyunu bir kez kütüphanesine ekleyenler, ömür boyu oynayabilecekler.

Oyun sahibi Rockstar’ın 2013 yılında piyasaya sürdüğü bu süre zarfında rekorlar kıran oyunu GTA 5, 14 Mayıs akşamı Epic Games Store’da ücretsiz oldu. Bu tarihten itibaren 1 hafta boyunca ücretsiz olarak indirmeye açık olacak GTA 5’e ömür boyu sahip olmak için yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladık.

Grand Theft Auto V – GTA 5

Bir süredir bir çok teknoloji sitesinde haberi yapılıyordu, üzerine yazılar yazılıyordu. Çok ciddi satış sayıları olan GTA 5’in ücretsiz olarak sunulması piyasaya sürülmesini hiç kimse net olarak beklemiyordu. Ancak Steam’in platformunun en büyük rakibi olmak isteyen hatta geçmek isteyen Epic Games, bu defa GTA5 hastalarının gönlünü kazanacak bir adım atarak GTA V’i tamamen ücretsiz şekilde indirmeye açtı.

GTA 5 Ücretsiz indir: GTA V Ücretsiz Olarak Nasıl İndirilir?

1: Epic Games’in ücretsiz GTA 5 indir sayfasına gidin,
2: Sayfada yer alan indir butonuna tıklayın,
3: Epic Games hesabınıza giriş yapın,
Eğer Epic Games Hesabınız yoksa Kayıt Ol diyerek üye olun
4: Açılan sayfada Sipariş Ver butonuna tıklayın,
5: Epic Games baştıcısı yüklüyse açın,
Epic Games başlatıcısı yüklü değilse indirip kurun,
6: Epic Games Launcher’ı açın,
7: Kütüphane bölümüne gelerek GTA 5’i ücretsiz indirin.


NOT: Epic Games Store’un sunucuları bu yoğun ziyaretçi girişini karşılayamadığı zamanlar oluyor. Belirli aralıklarla tekrar denemenizi tavsiye ederiz.

Sıraladığımız adımları takip edip ücretsiz şekilde kütüphanenize eklediğiniz GTA 5’e Epic Games Launcher üzerinden ömür boyu ücretsiz ulaşacaksınız. Tabiki Epic Games Launcher haricinde başka bir başlatıcı ile GTA V’i açmanız mümkün değil. Ayrıca sahip olduğunuz oyunları, bir başka Epic Games hesabına transfer edemiyorsunuz.

Grand Theft Auto V – GTA 5

Peki GTA 5 Ne Kadar Bir Süre Ücretsiz Olarak Kalacak Derseniz ?

Epic Games’in ücretsiz sunduğu GTA 5, 14 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 1 hafta boyunca ücretsiz olarak kütüphanelere eklenebilecek. Epic Games’in resmi Webio hesabından yaptığı açıklamaya göre, oyunu kütüphanenize ekleseniz bile ani yoğunluktan dolayı indirme işlemlerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ancak endişe etmenize gerek yok, bir kez kütüphanenize eklenen GTA V, ömür boyu sizin oluyor.

Neden GTA 5 Ücretsiz Oldu?

Rockstar Games ya da GTA 5’i oyunculara sunan herhangi bir yayıncı şirketin tek geliri, oyunun satışı karşılığında aldıkları tek seferlik ücretler değil. GTA 5, oyun içi ekonomiye sahip, hatta oyuncuların bile gerçek paralarla kendi aralarında alışveriş yaptığı bir ekosistem barındırıyor. Bu nedenle GTA 5’in ücretsiz olması, aslında her ne kadar öyle görünmese de ürün yaşam döngüsünün sonuna gelmesinden kaynaklanıyor.

Oyun piyasasının her ne kadar en uzun soluklu yapımlarından birisi de olsa GTA 5 de bir ticari ürün. Bu nedenle her ticari üründe olduğu gibi onun da bir doğuşu, yükselişi ve batışı olacak. Henüz diğer oyunlarda görmeye alıştığımız “batış” dönemine girmese de milyon dolarlık bir pazarı var. Bu nedenle yapımcı şirket Rockstar Games, yayıncı şirketlerle anlaşarak yaklaşan son demleri iyi değerlendirmek istiyor.

Diğer taraftan Rockstar Games’in GTA 6 üzerindeki çalışmalara devam etmesi, artık GTA 5’in yavaş yavaş düşüş trendine gireceğinin de göstergesi. 2020’nin sonlarına doğru duyurulması beklenen yeni oyun, zaten GTA 5 için de sonun başlangıcı olacak. Tabiki ne Rockstar Games ne de diğer yayıncılar bu ciddi gelir kapısını kapatmak istemiyor.

GTA 5 Diğer Platformlarda Da Ücretsiz Olur Mu?

Rockstar Games’in bu hamleyi Epic Games ile gerçekleştirmesi zaten şaşırtıcı bir durum. Keza oyuncuların önemli bir kısmı Epic Games’e karşı en hafif tabir ile oldukça mesafeli. Epic Games, karşısında Steam gibi daha zengin içeriğe ve oyuncu talebine sahip bir platform varken ücretsiz GTA 5 hamlesi kendisine çok fazla şey kazandıracak gibi görünüyor.

Steam ve Rockstar Games Launcher üzerinde GTA 5’in ücretsiz olup olmayacağı şu an için beklenen bir durum değil. Bu Ücretsiz GTA 5 bir süre sadece Epic Games’e özel olarak kalacak gibi duruyor, ancak ilerleyen zamanlarda GTA V belki başka platformlarda da ücretsiz görebiliriz.