Saarland Üniversitesi araştırma görevlisi Mark Teissier, insan gözü şeklinde ve göz kırpabilen web kamerası tasarladı. Tisser cihazı ‘yeni nesil web kamerası’ olarak isimlendiriyor.

Günümüzde oldukça gelişmiş durumda olan teknoloji, ürün çeşitliliğinin de artmasını sağlıyor. Özellikle pandemi sürecinde kameraların önemi arttı ve video konferans uygulamalar, bu uygulamalara eklenen yeni özellikler ve özellikle de kameraların özellikleri ve marka ve modeller de bu doğrultuda çoğaldı. Saarland Üniversitesi araştırma görevlisi Mark Teissier’ın tasarladığı insan gözü şeklindeki kamera da farklı konsepte sahip yeni cihazlardan biri oldu.

“Yeni Nesil Kamera”

Teissier tarafından tasarlanan bu ilginç tasarımlı kamera, insan gözü şeklinde tasarlanmasıyla birlikte göz kırpabilme özelliğine sahip. Kaşları ve kirpikleri olan bu kamera aynı zamanda insan derisini de taklit ediyor. Mark Teissier, Eyecam‘in bizi görebilen, göz kırpabilen, etrafa bakabilen insan gözü şeklinde bir web kamerası olduğunu ifade ediyor.

Göz şeklindeki bu farklı cihaz, yüz tanıma teknolojisini kullanarak insanları gözlemleyebiliyor ve göz teması kurabiliyor. Söz konusu göz kamera bu tür ürünler için en iyi hareket seviyesini sağlayan küçük motorlardan oluşuyor. Eyecam adı verilen bu kamera Marc Teissier tarafından “yeni nesil web kamerası” olarak isimlendiriliyor. Eyecam’in şu anda pazarlanmadığını da belirtelim.