Teknoloji alanında insanlara eğitim vermek isteyen Google; yazılım ve veri analizi gibi bölümlerde sertifika programı başlatmıştı. Teknoloji devi Google, şimdi de kişileri iş görüşmelerine yapay zekâ ile hazırlıyor.

Google, ABD başta olmak üzere dünya genelinde insanları teknoloji ve bilgisayar işlerinde eğitmek istiyor. Bu kapsamda birçok sertifika programı ve kurs başlatan Google, şimdi yapay zeka destekli iş görüşmeleri için hazırlanıyor.

Performansı Analizi

Teknoloji rollerine daha çok insan eğitmek isteyen Google, Interview Warmup aracını duyurdu. Bu araç sayesinde yapay zeka yardımı ile iş görüşmelerine hazırlanabilmek mümkün olacak. Site, ‘biraz kendinizden bahsedin’ gibi standart iş görüşmeleri soruları soruyor ve cevaplarınızı yapay zeka teknolojisi ile analiz ediyor. Cevaplar hem ses kaydı hem de metin olarak verilebiliyor.

Yapay zeka destekli iş görüşmesi aracı daha cevaplarınızı analiz ediyor ve hangi konularda eksik olduğunuzu, neler üzerine yoğunlaşmanız gerektiğini size söylüyor. Fazla kullandığınız ya da az konuştuğunuz konular hakkında sizi uyarabiliyor.

Interview Warmup, Google’ın Career Certificates programındakilere odaklı kurulmuş ve mezunları işe yerleştirmeye yardımcı olan bir araç olarak kullanıma sunuluyor. Program, şimdilik yalnızca ABD’de kullanıma sunulmuş durumda. Ancak yakın zamanda Kuzey Amerika ve Avrupa’da da kullanıma sunulabilir.