Google Android, mesajlar uygulamasını yalnızca mesajdan öteye taşıyan RCS sistemini Apple’ın kabul etmesi için çağrıda bulundu. Bu çağrıyı popüler şarkıcı Drake’in bir şarkısı ile yaptı.

Apple, yıllardır Mesaj uygulamasına dahil olan iMessage ile birlikte kullanıcılarına yalnızca SMS göndermekten daha fazlasını sunuyor. Rich Communication Services (Zengin İletişim Hizmetleri) de tam olarak böyle bir sistem.

RCS uzun bir süredir Google’ın mesajlar uygulamasında da yer alıyor. Her iki platformda da sadece SMS değil, internet bağlantısı yoluyla multimedya da gönderebiliyorsunuz. Fakat bunu iki platform arası yapmanız mümkün değil. Google’a göre bu durumun sorumlusu Apple.

Android’in resmi Twitter hesabı üzerinde yapılan bir paylaşımda yer alan videoda Android, Apple’a resmen çağrıda bulunuyor.

“Android ekibi, Drake’in yeni şarkısı “Texts Go Green”in patladığını düşünüyor. Şarkı, bir iPhone kullanıcısının engellenmesine atıfta bulunuyor. Ya da iPhone’u olmayan birine mesaj atmaya çalışmasını.

Her iki türlüsü de zor bir durum. Keşke Apple’ın mühendislik ekibindeki süper yetenekli mühendisler bunu çözebilseydi. Çünkü bu sadece Apple’ın çözebileceği bir problem. Aslında tek yapmaları gereken RCS’i kabul etmek. Bu mesajlaşmayı daha güvenli hâle de getirir hem. Sadece söylüyorum. Bayağı iyi şarkı bu arada...”

RCS Nedir?

RCS (Rich Communication Services) yani Zengin iletişim hizmetleri, hem mobil operatörler hem de telefonlar arasında bir protokoldür. RCS’nin genel amacı, yıllardır olduğu gibi hepimizin aşina olduğu biçimler olan SMS ve MMS mesajlaşmasının yerini almasıdır.

RCS ilk olarak 2007’de kuruldu ve 2008’de dünya çapında mobil operatörleri temsil eden endüstri ticaret kuruluşu GSM Association (GSMA) tarafından devralındı. 2016’da GSMA, tüm mobil operatörlerin kabul ettiği bir dizi standart olan bir Evrensel Profil üzerinde anlaşmaya vardı. Telefon üreticileri ve yazılım sağlayıcıları, RCS’yi cihazlarda uygulamaya yardımcı olmak için kullanabilir.