Güney Kore, ABD merkezli dev teknoloji şirketi Google’a 207 milyar won (177 milyon dolar) para cezası verdi. Detaylar haberimizde…

Bugün yapılan açıklamalara göreAndroid işletim sisteminin özelleştirilmiş sürümlerini engellediği gerekçesiyle Güney Koreli yetkililer teknoloji devi Google’a 177 milyon dolarlık bir para cezası verdi.

Söz konusu ceza, “Google karşıtı yasa” olarak adlandırılan kanunun yürürlüğe girdiği gün geldi. Bu yasaya göre Google gibi uygulama satış hizmeti veren işletmeciler artık kendi ödeme sistemlerini zorunlu duruma getiremeyecekler.

Kore Adil Ticaret Komisyonu (KFTC) cezanın sebebinin Android işletim sisteminin özelleştirilmiş versiyonlarının engellenmesi olduğunu bildirdi. Bunun yanında KFTC, Google’ın piyasadaki gücünü kötüye kullandığını ve piyasadaki rekabeti kısıtladığını da belirtti.

Google Temyiz Kararı Aldı

Dev şirket kararın Android’in diğer programlarla olan uyumluluğunun sunduğu faydaları göz ardı ettiğini ve tüketicilerin yararlandığı avantajlara zarar verdiği gerekçesiyle temyize gitmeyi planladığını açıkladı. Son olarak bu cezanın KFTC tarafından şu ana kadar verilen en büyük anitröst cezalarından biri olacağı da gelen haberler arasında yer alıyor.