Sanatçılar, Google’ın Imagen adlı yapay zeka destekli görüntü oluşturucusunu eğitmek için izinsiz olarak eserlerini kullandığını iddia ederek dava açtı.

Kaliforniya federal mahkemesinde, Google’ın Alphabet birimi, yapay zeka destekli görüntü oluşturucusu Imagen’in eğitimi için bir grup sanatçının eserlerini izinsiz kullanmakla suçlandığı yeni bir telif hakkı davasıyla karşı karşıya.

Fotoğrafçı Jingna Zhang ile karikatüristler Sarah Andersen, Hope Larson ve Jessica Fink, Google’ın Imagen’a insan metni komutlarına nasıl yanıt vereceğini öğretmek için kendi eserleri dahil olmak üzere milyarlarca telif hakkıyla korunan görseli kullanmaktan sorumlu olduğunu iddia etti.

Google: “Herkese Açık Bilgileri Kullanıyoruz”

Jose Castaneda, Google’ın yapay zeka modellerinin eğitiminde kamuya açık bilgilere dayandığını ve Amerikan hukukunun kamuya açık bilgilerin yenilikçi ve yararlı şekillerde kullanılmasını desteklediğini belirtti. Mahkemede bu iddiaları çürüteceklerini de ekledi.

Sanatçıların avukatları Joseph Saveri ve Matthew Butterick, davanın, trilyon dolarlık bir teknoloji şirketinin izin, ödeme veya karşılık olmaksızın başkalarının telif hakkıyla korunan eserleri üzerinde ticari bir yapay zeka ürünü eğitmeyi seçmesinin bir başka örneği olduğunu ifade ediyor. Sanatçılar, mahkemeden belirtilmemiş miktarda tazminat ve Google’ın eserlerinin kopyalarını imha etmesini zorunlu kılan bir karar talep etti.