Rekabet Kurumu, Google’a konaklama fiyatı karşılaştırma ve yerel arama firmalarının sonuçlarını gölgelediği için 296 milyon TL para cezası uygulanması gerektiğine karar verdi.

Açılan soruşturmada Google’ın yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma sorgularında rakiplerinin faaliyetini zorlaştırıp zorlaştırmadığı incelendi. Kurul, Google’ın bu durumu zorlaştırdığına karar verdi. Bu gerekçe ile Google’a 296 milyon TL para cezası verildi.

Para cezasının yanı sıra Google’ın arama sonucu sayfalarındaki tasarımını 6 ay içerisinde güncellemesi gerekli kılındı. Rakip hizmetlerin sorgularının Google’ın sonuçlarıyla benzer şekilde listelenmesi sağlanacak.

Rekabet Kurumu’nun konuya ilişkin açıklaması ise şu şekilde oldu;

“Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. 

08.04.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda Google’ın 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi.”