Google, kanadalı bir yapay zeka girişimi olan Cohere’a 200 milyon dolar yatırım yapacak. Cohere Nvidia ile de görüşmeler gerçekleştiriyor.

The Wall Street Journal’in servis ettiği habere göre Google, yapay zeka alanında ilgi çekici gelişmeler sunan genç bir şirkete yatırım yapmaya hazır. Bu da sektördeki devler arasında ne kadar büyük bir rekabet olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

2019 yılında kurulan ve şirketlerin insan-makine etkileşimlerini geliştirmesine yardımcı olan doğal dil işleme modelleri sağlayan Kanadalı girişim Cohere, insan konuşmalarını işlemek amacıyla yazılım oluşturuyor. Söz konusu yazılım sayesinde işletmelerin yapay zeka uygulamaları oluşturmaları mümkün olacak.

Yapay zeka teknolojileri şirketi geçtiğimiz Kasım ayında Google ile bir ortaklık kurduğunu açıklamıştı. Arama motoru devinin bulut bölümü Cohere’a yazılım modellerini eğitmek amacıyla ihtiyaç duyduğu bilgi işlem gücünü sağlayacaktı. Yeni veriler Google’ın Cohere’a 200 milyon dolar kadar yatırım yapabileceğini ispatlıyor. The Wall Street Journal’in kaynaklarına göre Cohere, ekran kartı ve çip üreticisi Nvidia ile de görüşmelerini sürdürüyor. Google, Nvidia Ya da Cohere henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.