Google, Guacamole adı verilen yeni özelliği akıllı telefon asistanı için çalışmaları hızlandırdı. Artık birçok işlevi gerçekleştirmek daha kolay.

Google’ın, akıllı telefon sahiplerinin alarmları kolayca durdurmasına ve gelen aramaları tek kelimeyle, örneğin “kapat” ile yanıtlamasına olanak tanıyan yeni bir seçeneği test ettiği bilgisi açığa çıktı.

Artık işlemlerinizin başında “Hey Google” denmesine gerek kalmayacak. Google’ın ses asistanı daha akıllı bir sesli asistan olarak güncellenecek. The Verge’in haberine göre bu özellik “Guacamole” adı altında geliştiriliyor ve bazı kullanıcılara Google uygulaması olarak görünmeye başladı bile.

Google bu yeni özellik sayesinde, akıllı telefonlarınızda basit ve kısa ifadeler kullanarak örneğin “aramayı yanıtla / reddet” kullanımda kolaylık sağlanmasına yardımcı olacak.

Söz konusu özellik uzun zamandır Google Home veya Nest Hub akıllı hoparlörlerinde kullanılıyor. Şirket, The Verge’e “sürekli olarak genel Google Asistan deneyimini iyileştirmenin yeni yollarını denediğini” belirtti. Yeni özelliklerin tüm kullanıcılara ne zaman sunulacağına dair kesin bir tarih yok.