Kullanıcıların akıllı telefon ya da tabletlerinde hangi uygulamaların kullandığını geliştiricilerin görüntüleyebilmesine izin veren uygulamalar Mayıs ayı itibarıyla kısıtlanacak fakat bazı istisnai durumlar var.

Google, belirli bir cihazda yüklü uygulamalara görünürlük sağlayan QUERY_ALL_PACKAGES iznini, hangi uygulamaların kullanabileceği konusunda sınırlandıracak. Bundan böyle çoğu uygulama geliştiricisi cihazınızda hangi Android uygulamalarının yüklü ve kullanılıyor olduğunu göremeyecek. Bu durum, yalnızca Android 11 veya sonraki sürümü (API 30 veya üstü) hedefleyen uygulamalar için söz konusu olacak.

Uygulama görünürlüğüne kısıtlama geliyor

Google destek sayfasında: “Google Play, belirli bir cihazdaki yüklü uygulamaların envanterine görünürlük sağlayan QUERY_ALL_PACKAGES izni de dahil olmak üzere yüksek riskli veya hassas izinlerin kullanımını kısıtlıyor. Play, bir kullanıcının cihazından sorgulanan yüklü uygulamaların cihaz envanterini kişisel ve hassas bilgiler olarak kabul eder. İznin kullanımına, yalnızca uygulamanızın kullanıcıya dönük temel işlevselliği veya amacı, kullanıcının cihazında yüklü uygulamaların kapsamlı bir şekilde görülmesini gerektirdiğinde izin verilir.” ifadeleri kullanıldı.

Google, geliştiriciye ait uygulamanın QUERY_ALL_PACKAGES iznine gerçekten ihtiyacı olduğu kanıtlanabilirse geçici olarak kullanıcının cihazında yer alan uygulamaların görğntğlenmesine izin verebileceğini söyledi. Örnek olarak ise finans veya bankacılık ve antivirüs uygulamaları verildi. Bu uygulamaların, kullanıcı cihazında kötü amaçlı uygulamaların olup olmadığını kontrol etmesi gerektiği için cihazda yüklü tüm uygulamaların bilmesinin gerekli olduğu savunuluyor.

Normal şartlarda bu durumun bu yılın başlarında yürürlüğe girmesi planlanıyordu fakat pandemi dolayısıyla ertelenmişti. Google bu yeni kısıtlamayı  5 Mayıs 2021’de uygulamaya başlayacak.