Yaklaşık 3 yıldır iş dünyasına hizmet veren Google Meet uygulama yazılımı, dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgını sonucu popülerlik kazanan online toplantı (meeting) programlarına alternatif olarak yakın zamanda ücretsiz olarak kullanıma sunulacağını duyurdu.

Google Meet

Google Meet Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Teknoloji devi Google, koronavirüs salgını ile popülerliği artan görüntülü sohbet alanına daha fazla hamle yapıyor ve yakında zamanda Google Meet ücretsiz olarak birinci sınıf konferans hizmeti sunuyor olacak. Daha önce yalnızca G Suite kullanan kuruluşlar tarafından kullanılabilen Google Meet, yakında Google’ı rakip görüntülü sohbet hizmeti Zoom ile rekabete sokacak bir hareketle herkese açık olacak.
Google Hangouts ve Duo sohbet gündelik video için daha önce mevcut idi, Google Meet bir konuşmada 100 katılımcıya kadar izin vermeyi planlıyor, ekran paylaşımı ve gerçek zamanlı paylaşımlar halinde özellikler içerecek.
Google Meet’ın ücretsiz sürümü, ücretsiz bir Google hesabı oluşturmanızı gerektirir. Video görüşmelerinin 60 dakikalık sınırı olacak, ancak Google 30 Eylül’den sonraya kadar bu sınırı zorunlu tutmayacağını belirti.
Google ayrıca, toplantı sahibi denetimleri (bir toplantıya girişi kabul etme veya reddetme ve katılımcıları sessize alma veya kaldırma gibi), karmaşık toplantı kodları ve transit şifreleme gibi Google Meet ile bir dizi varsayılan gizlilik koruması oluşturdu. Bu, koronavirüs kilitlenmeleri ve karantinaları başladıktan sonra kullanıcılarda büyük bir artış gördüğü Zoom’u hedefliyor gibi görünüyor “ancak son zamanlarda davetsiz misafirler “, toplantıları da dahil olmak üzere bir dizi güvenlik sorunuyla karşılaştı.
Zoom, Facebook , Skype ve Microsoft yakın zamanda yeni ücretsiz grup görüntülü sohbet özellikleri ve hizmetleri yayınladı.
Google’a göre Meet, ücretsiz sürümünü Mayısın ilk haftalarında yayınlamayı hedefliyor. Görüntülü sohbet hizmetini meet.google.com adresindeki web’de ve iOS veya Android için mobil uygulamalarda kullanabilirsiniz.

“Google Meet Premium Video Toplantıları Herkes İçin Ücretsiz Olacak”

Premium video konferans ürünü olan Google Meet önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak ve tüm kullanıcılar için ücretsiz olacaktır. Google Meet dünya çapında okullar, kamu kurumları ve işletmeler tarafından güvenilen bir video konferans çözümü sunmak için uzun zamandır çalışıyor. Mayıs ayının başlarından itibaren, e-posta adresine sahip olan herkes güvenlikten şüphe etmeden Google Meet kullanmaya başlayabilecek.

Google Meet Nasıl Kullanılır ?
Ücretsiz Zoom video sohbet rakibi Google Meet nasıl kullanılır? Google Meet (kişisel, işletme, eğitim veya devlet) için adınızı, e-postanızı, ülkenizi ve birincil kullanımınızı girin. Google’ın hizmet şartlarını kabul edin ve Gönder’i tıklayın. Hizmet kullanıma hazır olduğunda bir bildirim alırsınız.

Kullanıma Sunulduktan Sonra, Google Meet’ın Ücretsiz Sürümünü Nasıl Kullanacaksınız ;

Öncelikle uygulamayı Nereden Kullanacağınıza Karar Veriniz.
Hangouts Meet’i bilgisayardan kullanacaksanız herhangi bir program
indirmenize gerek yok. Meet.google.com adresine gidin Google Takvim’den bir toplantı başlatın.
Hangouts Meet’i, Mobil cihazınızdan kullanacaksanız aşağıdaki uygulamayı
telefonunuzun işletim sistemine göre indirmeniz gerekiyor:
– IOS (Apple) kullanan cihazlar için Link.
– Android kullanan cihazlar için Link.