Google, videokonferans platformu Google Meet’in altyazı şeklinde canlı çeviri özelliğini beta sürüm olarak geniş bir kitlenin kullanımına sundu.

engadget.com

Google Meet, 2021 yılında testi yapılan canlı olarak çevrilmiş altyazı özelliğini kullanıma sundu. Web ve mobil sürümlerde kullanıma sunulacak özellik şu anda oldukça sınırlı ve 4 dil için kullanılabiliyor. Bu diller ise Fransızca, Portekizce, Almanca, İspanyolca.

Google  Çevrilmiş altyazılar, dil yeterliliği engellerini kaldırarak Google’ın görüntülü aramaları daha kapsayıcı ve işbirliğine dayalı hale getirmesine yardımcı oluyor. Toplantı katılımcıları içeriği tercih ettikleri dilde kullandıklarında, bu bilgi paylaşımını, öğrenmeyi ve işbirliğini eşitlemeye yardımcı olur ve toplantılarınızın herkes için mümkün olduğunca etkili olmasını sağlar.” ifadelerini kullandı.

Google Meet Canlı Çeviri Özelliği Nasıl Kullanılır?

Peki Google Meet’te yer alan çeviri özelliği nasıl kullanılır? İşte adımlar…

engadget.com

Google meet çeviri özelliğini kullanmak için ilk olarak ayarlar bölümünden altyazıların açılması ve sonrasında İngilizce olarak ayarlanması gerekiyor. Daha sonra ise çevirinin yapılacağı dil seçilmeli. Söz konusu özellik ilk olarak Google tarafından 2021 yılında I/O geliştirici konferansında duyurulmuştu.

Canlı çevrilmiş altyazılar özelliği Google Workspace Business Plus, Enterprise Plus, Teaching and Learning Upgrade, Enterprise Standard ve Google Workspace for Education Plus müşterileri için kullanılabilir. Özellik herkes için aynı anda yayınlanmadığından tüm kullanıcıların kullanması 15 gün sürebilir