Geçtiğimiz Haziran ayında Chrome’da gizli modu kullanan kişileri takip ettiği iddialarıyla karşılaşmıştı. Arama motoru devi her ne kadar açıklama yapsa da davadan kurtulamadı.

Haziran 2020’de üç kullanıcı Google‘ı, gizli modda olsalar bile kullanıcıları izlemekle suçladı. İddiaya göre kullanıcılar verilerini korumak için gizli tarama modunu kullanmak gibi önlemler alsa dahi Google, göz atma geçmişini ve diğer web etkinliği verilerini topluyor. Teknoloji devi, her ne kadar açıklamalar yapıp çabalasa da davayı düşüremedi. Şirket, takip edilmek istemediklerini halde kullanıcıları Google Analytics, Google Ad Manager ve web sitesi eklentileri gibi araçları kullandıklarında izlemeleri ile suçlanıyor.

Google davanın düşürülmesini istemişti ancak Bloomberg‘e göre California eyaletindeki Bölge Yargıcı Lucy Koh, Google’ın kullanıcıların gizli tarama modundayken Google’ın iddia edilen veri toplama işlemiyle ilgilendiği konusunda kullanıcıları bilgilendirmediğinde karar kıldı.

Google, kullanıcıların bilgilendirilmediğini konusunu reddetti ve: “Google, gizli modun ‘görünmez‘ anlamına gelmediğini ve kullanıcının bu oturum sırasındaki etkinliğinin ziyaret ettikleri web siteleri ve internet servis sağlayıcısı tarafından görüntülenebildiğini açıkça belirtiyor.” ifadelerini kullandı.

Google sözcüsü Jose Castaneda e-postayla yaptığı açıklamada: “Bu iddialara şiddetle itiraz ediyoruz ve bunlara karşı kendimizi şiddetle savunacağız. Chrome’daki gizli mod, size etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.” açıklamasında bulundu.

Davada, 5 milyar dolar tazminat talep ediliyor.