Google’ın ana şirketi Alphabet, kullanıcıları “gizli mod” sırasında izlediği için 5 milyar dolarlık bir davada uzlaşma yoluna gitti. Şirket avukatları, Google’ın milyonlarca kişinin kişisel verilerini izlemekle suçlandığı bu büyük davada anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Her iki tarafın avukatları, arabuluculuk sürecinin bir parçası olarak bağlayıcı bir sözleşme imzaladıklarını ve anlaşmayı en geç 24 Şubat 2024’e kadar federal yargıcın nihai onayına sunacaklarını belirtti. Anlaşmanın mali detayları henüz açıklanmadı, ancak davacılar başlangıçta en az 5 milyar dolar talep etmişti. Google, analitik ve diğer araçları kullanarak kullanıcıları çevrimiçi faaliyetlerini izleyebildiği iddiasıyla suçlanmıştı.

Eğer uzlaşma olmasaydı, dava 5 Şubat’ta mahkemeye taşınacaktı. 2020 yılında açılan dava, 1 Haziran 2016’dan bu yana milyonlarca Google kullanıcısını kapsıyor ve kullanıcı başına en az 5.000 dolar tazminat talep ediyordu, çünkü Google federal telefon dinleme ve Kaliforniya gizlilik yasalarını ihlal ettiği iddia ediliyordu.