Google başlattığı gizli proje ile Android cihazların geceleri kullanıcıların horlamalarını takip ederek uyku sağlığını nasıl etkilediği konusunda sonuçlar elde etmeyi amaçlıyor.

Horlamalar insanların uyku kalitesini büyük oranda etkileyebiliyor. Kalitesiz bir uyku ise insanların günlük aktivitelerini etkiliyor. Google bu konu ile ilgili yeni bir uygulama başlatıyor.

Android Cihazlar Horlamaları Tespit Edebilecek

Şuan için yalnızca Google çalışanları arasında devam eden Sleep Audio Collection – uykuda ses algılama projesi Google Health Studies uygulaması üzerinden kullanılıyor. Projeye katılanların odada sadece bir kişi olacak şekilde uyumaları isteniyor.

Android işletim sistemi gece boyunca kullanıcıların horlamalarını ve öksürüklerini takip ediyor. Gün sonunda ise uyku kalitesinin ne kadar etkilendiği ve alınması gereken tedbirler cihaz üzerinde çalışan algoritmalar sayesinde elde ediliyor. Henüz proje gerçek hayata geçecek mi veya hangi cihazlarda kullanılabilecek bilgi yok. Bununla birlikte ses algılaması gereken bir uygulama olacağı için telefonların kişinin yakınında bulunması gerekiyor. Elektronik cihazları uyurken uzakta tutmayı tercih edenler için bu bir sorun olabilir.