Eylül 2020’den Android için Google Haritalar karanlık mod özelliğinin geleceği belirtilmişti. Gelişmeler çok yakında kullanıma sunulacağına işaret ediyor.

https://gizmodo.com/

Google geliştirme ekibi, Google Haritalar uygulamasının karanlık mod testlerini bitirdi.  Bu testleriden sonra güncellemenin iki gün içerisinde kullanıma sunulacağı duyuruldu. Google’ın yapacağı tek Android güncellemesi karanlık mod olmayacak.

Android 9 ve üzeri tüm cihazlarda yer alacak güncellemeler arasında Android Auto güncellemesi de olacak. Google’ın yeni Android güncellemeleri içerisinde yer alan diğer yeni özellikler ise :

Android Auto’da ekranın ikiye bölünmesi özelliği ile medya kontrolü ve navigasyon kullanımını eş zaman olarak kontrol edebileceksiniz. Bunun yanında Android Auto için yeni arka planlar ve ses etkileşimleri de yeni güncellemede yerini alacak. Sesiniz ile direkt etkinleştirebileceğiniz Jeopardy gibi oyunlar gibi. Arama motoru devi, bu renkli güncellemenin sürücüler için uzun yolculukları daha eğlenceli hale getirebilecek bir güncelleme olduğunu ifade ediyor.

Yeni güncellemede güvenlik iyileştirmeleri de ihmal edilmemiş. Şifrelerinizin güvende olması ve çalınmaması için yeni bir güvenlik kontrol özelliği yer alacak. Daha önce Chrome’da yerini alan ve özellikle ifşalanmış şifreleriniz için “güvenlik ihlali” mesajı veren arama motoru devi Google, bu özelliği Android’e de taşıyor. Yani Android’de kullandığınız şifreleriniz Google tarafından düzenli bir şekilde kontrol edilecek ve herhangi bir şifre ihlali konusunda şifrenizi değiştirmeniz gerektiği konusunda sizi uyaracak. Google tarafından şifrelerinizin takip ediliyor olması da özellikle bazı kullanıcılar ayrı bir tartışma konusu niteliğine sahip olabilir.

https://gizmodo.com/

Google’ın yeni Android güncellemesinde Talkback uygulamasına da yeni özellikler ekleniyor. Tasarımı düzenlenmiş olan menü sayesinde görme engelli olan kişilerin hayatları kolaylaşacak. Daha sezgisel hareket tanımlamalarıyla geliştirilmiş okuma kontrolleri de bu güncellemede bulunuyor.

Gmail’in planlama özelliği de yeni Android güncellemesinde yerini alacak. Mobil cihazınızda yazdığınız bir metnin üzerine basılı tutaup Gmail ile mail gönderebileceksiniz. Google asistan ile arama, sesli komutlar, zamanlayıcı ve alarm ayarlama gibi özellikler de güncellenecek.

https://gizmodo.com/