Google Haritalar, kullanıcı gizliliğini artırmak amacıyla Aralık ayından itibaren Zaman Çizelgesi geçmişini bulut yerine yerel cihazlarda saklayacak. İşte detaylar…

Teknoloji devi Google’ın Haritalar uygulaması, kullanıcı gizliliğini artırmak amacıyla yeni özellikler geliştiriyor. Son bir rapora göre, uygulama Zaman Çizelgesi özelliğini yalnızca mobil cihazlarla sınırlayarak kullanıcı ygizliliğini iyileştirecek.

Google Haritalar’daki Zaman Çizelgesi işlevi, kullanıcıların gittikleri yerleri tarih, saat ve ulaşım şekli gibi ayrıntılarla birlikte incelemelerine olanak sağlar. Bu veriler bugüne kadar Google’ın bulut sunucularında saklanıyordu. Ancak, 1 Aralık 2024’ten itibaren Google Haritalar, Zaman Çizelgesi’ndeki seyahat geçmişinizi bulut sunucularına kaydetmeyecek.

Yeni düzenlemeye göre, Google Haritalar konum geçmişinizi artık bulut sunucularına kaydetmeyecek. Bunun yerine, bu veriler Android akıllı telefonunuzda yerel olarak saklanacak. Bu değişiklik, kullanıcıların seyahat kayıtlarına dair gizliliğini önemli ölçüde artıracaktır. Ancak, bu özellik nedeniyle kullanıcıların konum geçmişleri sadece kullandıkları cihazda depolanacak ve diğer cihazlardan erişim mümkün olmayacak.