Google Haritalar’a hava kalitesi gösteren özellik eklendi. Hem iOS hem Android sürümleri için kullanıma sunulan özellik, belirli bir yerdeki hava kalitesini resmi verilere göre gösteriyor. Google Haritalar’a ait bu yeni özellik şu anda yalnızca Hindistan ve ABD’de kullanılabiliyor.

BD merkezli teknoloji devi Google’ın navigasyon uygulaması Haritalar‘a önemli bir özellik geldi. Uygulamanın Android ve iOS sürümü artık belli konumlardaki hava kalitesini de gösterebiliyor. Bu özelliğin kapsamını genişletmeye çalışan geliştiriciler, ilerleyen dönemlerde orman yangınları için de buna benzer bir özellik geliştirmeyi planlıyorlar.

Aslında Google Haritalar’daki yeni özellik, geçtiğimiz yıllarda test sürümü kapsamında gündeme gelmişti. Ancak özellik bir zaman sonra unutuldu. Şimdiyse geliştirici ekibin çalışmaları tamamlandı ve hava kalitesi gösterme özelliği uygulamaya eklendi. Kullanıcılar artık, Hava Kalitesi İndeksi (AQI) standartlarındaki verileri bulundukları ya da bulunacakları bir konum için de inceleyebilecekler.

Hava Kirliliğini Gösteren Özellik Böyle Görünüyor

Google Haritalar’daki hava kalitesi özelliği ile uygulamaya 0’dan 400’e kadar olan bir istatistik çubuğu eklemiş durumda. Bu çubuk ile lokasyonların hava kalitesini farklı renklere bölünüyor. Örneğin incelenen yer yeşil renkli çıkarsa oradaki hava kalitesinin güzel olduğu anlaşılıyor. Renk kırmızıya döndükçe bölgedeki havanın kirlileşmeye başladığı anlamına geliyor .

Yeni özellik etkileyici olsa da şu an için yeterince kullanışlı değil. Şu anda Google Haritalar’a girer ve arama çubuğu altında yer alan “Katmanlar” butonuna dokunursanız; Türkiye için hiçbir veriye ulaşmanız mümkün değil. Söz konusu özellik şu an için yalnızca Hindistan ve ABD’de kullanılabiliyor. Yakın bir gelecekte Türkiye ile birlikte tüm dünya Google Haritalar üzerinden hava kirliliği verilerine ulaşabilecek.