Arama devi Google, fotoğraflar için yeni bir duyuru yaptı. Duyuruya göre Google Fotoğraflara yeni 3D özelliğinin eklendiğini ve iki boyutlu fotoğraflara 3D efektinin uygulanabileceği belirtliliyor.

Google Fotoğraflar yakında normal fotoğrafları üç boyutlu efekt uygulanmış şekilde gösterebilecek. Şirket bu özelliğe Sinematik Fotoğraflar (Cinematic Photo) adını verdi.ve Bu fotoğraflar anılar özelliğine ait olacak.

Google, sinematik fotoğraflar oluşturmak için makine öğrenimi algoritmalarının kullanıldığını ifade ediyor. Bu teknik sayesinde çekim derinliği hesaplanıyor ve sahnenin 3 boyutlu hali oluşturuluyor. Bu özelliğin, cihazdan derinlik bilgisini almayacağı belirtiliyor. Google bu fotoğrafların otomatik bir şekilde oluşturulacağını vurguluyor.

xda-developers.com/

Örnekte de görüldüğü gibi, Google Fotoğraflar uygulamasına gelen bu yeni özelliğin fotoğrafa nasıl bir derinlik kattığını görmek mümkün. Şirket anılar için yeni temaların kullanıcıların kullanımına sunulduğunu belirtti. Bunun yanında tüm bu yeniliklerin önümüzdeki ay tüm kullanıcılara aşamalı olarak sunulacağını duyurdu.