Google Docs’a ilişkin tanımadığınız kişilerden yorum emailleri alıyorsanız bu mailleri kesinlikle açmayın. Çünkü bunun bir siber saldırı olma ihtimali yüksek.

Google’ın kullanıcılara çevrim içi olarak veya arkadaşları ile iş birliği halinde dokümanlarını düzenlemesini sağlayan Docs platformu oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Docs’u tercih edilir kılan en belirgin özellikleri ise ücretsiz olarak kullanıcılara sunulması ve her Google kullanıcısının sahip olduğu Google hesabına dayanması.

Google Docs Maillerini Açmayın!!!

Yaygın kullanılan uygulamar siber saldırganların da dikkatini çekiyor ve Avanan güvenlik firması Google Docs kullanıcılarına büyük öneme sahip bir uyarıda bulundu. Firma saldırganların filtrelere takılmayan oltalama e-maillerini kullanıcıların mail kutularına iletebildiği konusunda kullanıcıları uyarıyor.

hothardware.com

Şimdiye kadar 100’e yakın kullanıcıya gönderilen e-mailler Google dokümanlarındaki yorumlara dayanıyor. Saldırganlar yeni açtıkları bir Google dokümanına oltalama linki olan yorum ekliyor ve @ işareti koyarak herhangi bir kullanıcıyı hedef alabiliyorlar. İsmi geçen kullanıcıya Google tarafından e-mail gönderiliyor ve bu link görüntüleniyor. 

Herhangi bir gönderen email adresi bulunmadığı ve doğrudan Google tarafından geldiği için filtreye de takılmayan e-mailler ciddi risk taşıyor. Firma Google Docs üzerinden gelen hiç bir e-mailin açılmamasına dikkat çekiyor. Google da konu ile ilgili bilgilendirilmiş durumda.