Google Chrome tarayıcısının yıllar boyunca gizli sekmede izinsiz bir şekilde topladığı kullanıcı verileri imha edilecek. Açılan davadan Google uzlaşma isteyerek kurtuldu. İşte detaylar…

Birçok tarayıcının kullanıcı verilerini kaydetmeyen bir gizli sekme özelliği bulunuyor. Kullanıcılar, takip edilmek istenmediğinde gizli sekme modunu kullanarak internette gezinebiliyor.

2020 yılında Google Chrome tarayıcısının gizli sekmede kullanıcılarını izlediği ve bu konuda yanlış bilgi verdiği iddiası büyük yankı uyandırmıştı. Uzun süren dava geçtiğimiz yıl bir uzlaşma ile sonuçlandı.

Davada, mağdurlara 5,000 dolar ödenmesi talep edilirken, aynı zamanda bugüne kadar izinsiz olarak elde edilmiş milyarlarca veri noktasının da silinmesi istendi. Google, uzun süre gizli sekmenin kullanıcılara tam bir gizlilik sağlamağını zaten bildirmiş olsa da, mahkeme şirketin kullanıcıları yeterince bilgilendirmediğine kanaatine vardı.

Google, kullanıcı verilerini imha etmenin yanı sıra, gelecek beş yıl içinde üçüncü taraf çerezleri varsayılan olarak devre dışı bırakacak. Arama motoru devi, önümüzdeki beş yıl içinde üçüncü taraf çerezleri varsayılan olarak devre dışı bırakacak ve kullanıcı gizliliğini artırmak için tarayıcı davranışlarını kategorize eden bir arayüz kullanacak.